TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMAmeb ders oyun

Ana Sayfa » Takdir - Teşekkür Hesaplama » TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA
Sitemize 04 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.


TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA, KARNE NOT HESAPLAMASI

takdir hesapla

Bir dönemin daha sonuna yaklaşıyoruz. Acısıyla tatlısıyla bir eğitim öğretim yılı daha geride kalıyor. Bazı öğrenciler verimli başarılı bir yıl geçirirken bazı öğrenciler ise yeteri kadar çalışmadığı için başarılı olamadı. Başarının ölçüsü olarak çoğu zaman notlar önemli görülmüştür. Notlarınız yüksek ise veya takdir teşekkür almış iseniz başarınızı da ispatlamışsınız demektir. Süreç devam ederken çoğu öğrenci notlarını hesaplamak istemektedir. Şu anda ne durumdayım, bu halimle herhangi bir belge alabilir miyim, kaç zayıfım var, sınıfta kalacak mıyım, kaç dördüm olursa takdir alırım gibi sorular hemen hemen tüm öğrencilerimizin aklına gelmektedir. Biz de takdir hesaplama, teşekkür hesaplama programını sizler  için oluşturarak hesaplamalarınızı daha kolay yapmanıza yardımcı olmak istedik. Ayrıca durumu kritik olan öğrencilerimizi için de karne not hesaplama programını da hazırladık. Hangi lise türünden olursa olsun derslerinizle ilgili tüm hesaplamalara sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca her lise türü için, her ders için ayrı bir takdir hesaplama, teşekkür hesaplama programı oluşturduk.

Şimdi sizlere karne not hesaplama, takdir hesaplama, teşekkür hesaplama ile birtakım teknik bilgiler sunacağız.

 

Takdir veya teşekkür almak için puanınızı hesaplarken dersin saati ile o dersten aldığınız puanı çarpıyoruz. Her ders için bulduğumuz bu puanları toplayarak haftalık toplam ders saatine bölüyoruz. Çıkan sonuç bizim ağırlıklı puan ortalamamız oluyor. Takdir bildiğiniz gibi 85 puan üzerinden alınmaktadır. Teşekkür ise 70 puan üzerinden alınmaktadır.

Örneğin:

Türk edebiyatı not hesaplama        ders saati: 3                      öğrencinin puanı  80               80X3= 240

Dil ve anlatım not hesaplama         ders saati: 2                       öğrencinin puanı: 75               75X2= 150

Tarih not hesaplama                     ders saati 3                        öğrencinin puanı: 60              60X3= 180

Coğrafya not hesaplama               ders saati 2                         öğrencinin puanı  90             90X2= 180

Beden eğitimi not hesaplama         ders saati 2                        öğrencinin puanı  100            100X2= 200

TOPLAM: 950 puan, 12 saat                       950/12=  79,1 

 

Yukarıda örnek  olarak notlarını incelediğimiz bir öğrenci 79 puan ile teşekkür alabilmektedir.

 

2013- 2014 Eğitim Öğretim yılı Online Not Hesaplama

 

Takdir Hesaplama

 

Teşekkür Hesaplama

 

Karne Not Hesaplama

 

Bir öğrencinin teşekkür belgesi alabilmesi için hiç zayıfı olmaması gerekir. Belge alabilmek için birinci kural budur. İkinci kuralımız ise teşekkür belgesi için puan ortalamasının 70 olması gerekmektedir. Öğrencinin notunun 2-3 olması önemli değildir. Puanınız kurtarıyorsa teşekkür belgesini alabilirsiniz. Takdir belgesini alabilmeniz için de yine birinci kuralımız zayıfınızın olmamasıdır. Puan ortalamanız 85'in üzerinde ise her durumda bu belgeyi almaya hak kazanırsınız. Bazı derslerin haftalık saati yüksek olduğu için bu derslerin 2 veya 3 olması takdir almayı etkileyebilir. Şöyle düşünelim hafta  10 saat olan bir matematik dersi düşünelim. Sınavdan sırasıyla 60,70,80 aldığınızı düşünelim. Bu üç yazılı notunu toplayıp üçe bölelim. Çıkan sonuç 70 olacaktır. 70 i de 10 ile çarparsak 10X7= 700 sonucunu elde ederiz. 700 puan çok önemli bir puan olduğu için takdir alıp almamaya çok büyük etkisi olacaktır. O nedenle de haftalık ders saati fazla olan derslerin notunun yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda takdir hesaplama, teşekkür hesaplama ile ilgili sizlere bilgiler sunduk. Ayrıca derslerinize ait not hesaplamayla ilgili aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz.

24-49 arası puan    karne notu    1

50-59 arası puan    karne notu    2

60-69 arası puan    karne notu    3

70-84 arası puan    karne notu    4

85-100 arası puan  karne notu    5

Aşağıda  takdir hesaplama ,teşekkür hesaplama karne notu hesaplama  programını sizler için hazırladık. Bu programa puanlarınızı girerek takdir hesaplama, teşekkür hesaplama, karne notu hesaplama yöntemini kullanabilirsiniz. Yeterli bilgileri bu programa girerseniz durumunuzun ne olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

takdir

 

Cemal AKSOY(Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 1 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir


× 8 = 24

gökhan bey - adana
10 Nisan 2014 - 17:28

süper yaa