Fareler ve İnsanlar Romanı Özetmeb ders oyun

Ana Sayfa » Kitap Özetleri » Fareler ve İnsanlar Romanı Özet
Sitemize 11 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.


Fareler ve İnsanlar Romanı Özeti

12edFareler ve İnsanlar Romanının Yazarı Kimdir?

Fareler ve İnsanlar romanını Amerikalı yazar John Steinbeck yazmıştır. 120 sayfadan oluşan kitap sürükleyici bir özelliğe sahiptir. Etkileyici üslubu olan John Steinbeck’in Gazap Üzümleri adında başka güzel bir romanı daha vardır.

Fareler ve İnsanlar Romanının Özeti:

George ve iri yarı saf arkadaşı Leinne yersiz, yurtsuz kişilerdir. Dünyada sahip oldukları tek şey aralarındaki dostluk ve günün birinde yerleşip içinde huzurla yaşayacakları kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir. Kaliforniya’da  Salinas Vadisi’nde bir çiftlikte iş bulurlar. Hayallerindeki arazi için gerekli olan parayı biriktirmeye çalışırlar. Leinne saf fakat çok güçlü bir kişidir. Kendine hakim olamaz. Başını sürekli belalara sokar. Her zaman da George’nin yardımıyla kurtulur. Leinne’nin bir zaafı da yumuşak olan her şeyi okşamayı sevmesidir. Fareleri okşar, tavşanı okşar, yumuşak ipek olan her şeyi; ama bu şekilde okşarken bazen ölçüyü kaçırır zarar verir. Çiftlik sahibinin oğlunun arsız, fettan bir eşi vardır. Kendini ifşa etmekten hoşlanan bir kadındır. Cilveleriyle Leinne’ye sokulmaya çalışır. Leinne kadının saçını okşarken kadını ürkütür, bağıran kadını susturmaya çalışan Leinne kadının boynunu kırar.Aslında Leinne, George’nin ona sürekli anlattığı hayalinden etkilendiği için o ayalden mahrum kalmamak için George’yi üzmemeye karar verir. George, ona kendilerine ait arazilerinin, evlerinin olacaını, içind ineklerin, tavşanların olacağından bahsetmiştir. Leinne de sürekli bu hikayeyi  dinlemek ister. Leinne’nin en son hatasını George düzeltemeyecekti. Çiftlik sahibinin oğlu Leinne’yi gördüğü yerde öldürecekti. George, dostunun ölümünün kendi elinden olmasına karar verdi. Leinne’yi nehre baktırarak her zaman olduğu gibi hikayesini anlatırken tetiğe bastı. Leinne’yi öldürmüştü.

Fareler ve İnsanlar Romanı Hakkında;

John Steinbeck tarafından yazılan Fareler ve İnsanlar romanında yalnızlığa terkedilmiş, hayattan umudu olmayan insanların öyküsü anlatılmıştır.

Fareler ve İnsanlar Romanı Yapı Özellikleri:

Olay Örgüsü; George ve Leinne’nin dostlukları, bir çiftliğe işçi olarak girmeleri, Leinne’nin çiftliğin sahibinin gelinini öldürmesi, George’nin arkadaşını kendisi öldürmesi

Kişiler; George, Leinne, Çiftlik Sahibi

Mekan; Amerika’da bir çiftlik

Zaman;

Fareler ve İnsanlar Romanı Konusu:

Yalnızlığa, yokluğa terkedilmiş iki arkadaşın hayat karşısında hayallerini, umutlarını anlatan bir romandır. Gerçek dostluğun önemini işleyen bir başyapıttır.eokullisePaylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir


× 3 = 21