9.Sınıf türk Edebiyatı 1.Ünite Cevapları 2013 (Sayfa 29-30)meb ders oyun

Ana Sayfa » Ders Kitabı Çözümleri » Türk Edebiyatı » 9.Sınıf Türk Edebiyatı » 9.Sınıf türk Edebiyatı 1.Ünite Cevapları 2013 (Sayfa 29-30)
Sitemize 16 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.


9.Sınıf Türk Edebiyatı Ders Kitabı  Fırat Yayıncılık Sayfa 72-75 Cevaplarına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

9.Sınıf Türk Edebiyatı 1.Ünite Cevapları 2013 (Sayfa 29-30)

SAYFA 29

 İNCELEME:

1.Bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Fotoğraf ise metinde verilmek istenen iletiyi desteklemek, bahsedilen yazıtlardan bir görünüm sunmak, okuru bilgilendirmek için konmuştur.

2.Bugün eski Türk yurtları üzerine, özellikle elde bulunan malzeme ve coğrafi durum göz önünde tutularak çok değişik fikirler ileri sürülmektedir.

Cümleyi oluşturamadık; çünkü verilen sözcüklerle birlikte cümlede bulunması gereken diğer öğeleri kullanamadık. Eski- çok değişik(sıfat), yurt-lar-ı, özellik-le, tut-ul- arak(ekler) üzerine ( yer tamlayıcısı), elde bulunan malzeme ve coğrafi durum  - göz önünde ( belirteç tamlayıcısı) ileri sürülmektedir ( eylem, yüklem) eksiklikleri nedeniyle…

3.Metnin ilk cümlesiyle ikinci cümlesi arasında anlam bağı vardır. Her paragrafta bir düşünce savunulur. Paragrafı oluşturan cümlelerin anlam ve yapı yönünden bir uyum içerisinde olması gerekir. Tek bir düşünce etrafında oluştuğundan kendi içinde bir bütünlük gösterir; kendinden önceki ya da sonraki paragraflara bir bağlılık gösterir.

4.İlk anlamda kullanılanlar: siz, iş, ben, sabah, akşam, banka… Yan anlamda kullanılanlar: tespih, boğuşma, tartmak…Sözcükler, söylenmek istenen bir ifadeyi, bir düşünceyi bir anlamlı birim oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Bir sözcüğün yan anlam kazanmasında genellikle yakıştırma ve benzerlik ilgisi etkili olmaktadır. Bu nedenle yan anlamda kullanılan sözcüklerle anlatım daha etkili olur. Soyut ifadeleri somutlaştırdığından anlatımda daha etkili olurlar.

5.“Bay Hiç” adlı metinde okuyucunun sezgisine ve anlayışına bırakılan anlam değerleri vardır. “sayılarla boğuşurum – tespih gibi çekerim – elimde tartar, havalara atar tutarım” ifadeleri buna örnektir. Bir metinde böyle anlam değerlerinin bulunması şart değildir. (Bilimsel, öğretici metinler)eokullise.com

SAYFA 30:

6.Metni anlamlı dil birlikleri olan sözcüklere ayırırsak şu özellikleri görürüz. Sözcükler bir ifadeyi, bir anlamı oluşturmak için bir araya getirilmiştir. Bir araya getirilirken tek başına anlamı olmayan ancak cümle içinde anlam kazanan bağlaç, ilgeç gibi birimlerden de yararlanılmıştır. Noktalama imleri de bu oluşuma katkıda bulunmuştur.

7.Paragraf, aynı amaca yönelen cümle topluluğudur. Biçimce ve anlamca bir bütündür. İlk cümle, istenilen cümlenin bir nedeni ise, bir sonraki cümle de, bir sonucu, bir devamıdır. Bu nedenle paragraftan bu cümleyi çıkardığımızda paragrafın anlamı daralır; hatta anlamsızlaşır.

8.“Bay Hiç” adlı metin diğerlerinden farklıdır. Çünkü, edebi metindir. Amacı duyguları harekete geçirmek, okurun sezgisine ve algısına seslenmesi, dilin şiirsel işlevde olması, kurmaca olması, çok anlamlılığı, öznel oluşu ile diğer iki metinden farklıdır.

9.“Dil Bilimi ile Metin” adlı metinin yazılış amacı bilgi vermek ve öğretmektir. Metnin gerçeklikle ilişkisi doğrudandır. Yani doğal varlıkların görüntüsünü olduğu gibi yansıtmıştır. Öğretici metin olarak değerlendiririz; çünkü dil göndericilik işlevindedir, düşünceler temellendirilmiştir, tek anlamlı iletiye sahiptir, nesnel oluşudur.

YORUMLAMA GÜNCELLEME:

1.En küçük anlamlı dil birliği sözcüktür. Sözcükler söylenmek istenen bir ifade, bir düşünce, bir anlam etrafında birleşerek yeni bir anlamlı birim oluştururlar buna cümle deriz. Cümleler de bir düşünce bir görüş etrafında bir araya gelerek paragrafları oluşturur. Sözcüklerin paragrafın oluşumunda etkisi büyüktür. Paragraftaki düşünceyi oluştururken seçilen sözcüklerin bir kısmı paragraf içinde birkaç kez tekrarlanabilir.

2.Tarih boyunca iletişim mağara duvarlarından, kitaplara ve internet kullanımına kadar gelişmiştir.

3.Bir şiirde hem yaşadıklarımızı(realist olanlar) hem de hayallerimizi(sürrealist olanlar) tema olarak işleyebiliriz.

4.Bir haber metini ile şiirin yazılış nedenleri farklıdır. Haber metni bilgilendirmek ve haber vermek amacıyla yazılmıştır. Şiir ise duygularını paylaşmak, duygularını okurun sezgisine ve algısına bırakarak anlatmak amacı vardır.

DEĞERLENDİRME:

      1. İfade şekilleri: 1. metin düşünceleri temellendirerek ifade etmiş, 2. metin ise duygularını ve düşüncelerini okurun algısına ve sezgisine bırakarak ifade etmiştir.

    Gerçeklik: 1. metin doğal varlıkların görüntüsünü yani gerçekliği değiştirmeden olduğu gibi “doğal gerçeklik” olarak vermiş, 2. metin ise doğal gerçekliği kendince değiştirerek yeniden kurgulayarak “kurmaca gerçeklik” olarak vermiş.

    Dilin işlevi: 1. metinde dil göndericilik işlevinde, 2. metinde ise şiirsel (sanatsal) işlev etrafında oluşturulmuştur.

    Yazılış amacı. 1. metin bilgi vermek, öğretmek amacıyla, 2. metin güzellik duygusunu, hayallerini, kurgusunu okurun sezgisine ve algısına bırakarak anlatmak amacıyla yazmışlardır.

2.Bir metin şu yönleriyle iletişim aracıdır.

a. Dil ile yapıldığından

 b. Yazılı kanalla oluştuğundan

c. Gönderici konumu olduğundan

d. İletisi olduğundan e. Dönüt gerçekleştiğinden

3. B (yansıma ses)

4.

  Okuyucunun sezgisine ve …algısına… bırakılan anlam değerleri genellikle …edebi metinlerde… yer alır.

  Bir metinde ilk cümle ile son cümle arasında …anlam bağı… vardır.

9.Sınıf Türk Edebiyatı Ders Kitabı  Fırat Yayıncılık Sayfa 72-75 Cevaplarına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 7 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir


1 × 3 =

zendenya - istanbul
06 Kasım 2013 - 21:33

yaaaaa uf hiç istedigim yok

asdas - newyork
04 Aralık 2013 - 20:05

Ben geldi new york’tan . ben çok beğendi bunları . Ben yapamıyordu ödevleri siz yazıyorkene bunları ben ödevlerden artı alıyore . çok teşekkür ediyore . Tanrı sizi kutsasın..

Cemal Aksoy -
04 Aralık 2013 - 20:16

sağol dostum

Kezban - aşehrindenbşehrine
04 Aralık 2013 - 20:32

çok sağolun güzel bir site

Cemal Aksoy -
04 Aralık 2013 - 20:33

siz sağolun

inciten hatun - houstonStreet
04 Aralık 2013 - 20:33

Bu sayfa bi harika dostum -,-

Cemal Aksoy -
04 Aralık 2013 - 20:35

teşekkür ederiz.